house painting web

header2

آموزش ترکیب رنگ برای نقاشی ساختمان

ساخت رنگ های ترکیبی در نقاشی ساختمان

زمانی که برای منزل خود دنبال پوشش مناسب هستید و رنگ مورد نظر در بازار یافت نمی شود، می توانید از ترکیب رنگ ها استفاده نمایید.مزیت رنگ های ترکیبی نسبت به رنگ های آماده در قابلیت روشن و تیره کردن آن هاست. این انتخاب بنا به سلیقه شما و تخصص و تشخیص استادکار ماهر انجام خواهد شد. در این مقاله نکات لازمِ ترکیب رنگ های ساختمانی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

آموزش ترکیب رنگ برای نقاشی ساختمان

 

تاریخچه نقاشی ساختمان

نخستین بار در ایران نقاشی ساختمان فقط به عمارت ها و ساختمان های شاهان و درباریان تعلق داشت. زیرا رنگ از اروپا وارد می شد و تولید داخلی وجود نداشت. با این وجود هزینه نقاشی ساختمان بالا می رفت و افراد معمولی جامعه توانایی پرداخت هزینه های خرید رنگ و نقاشی ساختمان را نداشتند. رفته رفته سال ها بعد تولید رنگ در ایران باعث شد، قیمت خرید رنگ و قیمت نقاشی ساختمان پایین آید و استفاده از این صنعت رواج یافت.

 

ترکیب رنگ های ساختمان

در قدم نخست باید بدانید، سه رنگ اصلی قرمز، آبی و زرد وجود دارند. که از ترکیب این سه رنگ اصلی می توان به رنگ های: نارنجی، سبز و بنفش رسید. اما نکته ای که وجود دارد، این اصل در دنیای رنگ و نقاشی ساختمان صادق نیست. چرا که برای روشن تر کردن یا تیره تر کردن رنگ ها به ترتیب از رنگ سفید و یا سیاه می توان استفاده نمود. استثنائی که در ترکیب رنگ ها وجود دارد شامل رنگ های برنز، مسی، طلایی، نقره ای و بژ نمی شود. این دسته رنگ ها، از ترکیب پودر، روغن جلا به صورت رنگ های آماده اکریلیک ساخته می شوند.

 

نمونه رنگ های ترکیبی ساختمان

رنگ های تیره: ترکیب مادر رنگِ اصلی با مقدار دلخواه از رنگ مشکی

رنگ های روشن: ترکیب مادر رنگ اصلی با مقدار دلخواه از رنگ سفید

زنگ آبی روشن: ترکیب مادر رنگ آبی با رنگ سفید

رنگ سبز زیتونی: ترکیب رنگ گل ماشی با رنگ آبی

رنگ یاسی: ترکیب رنگ های قرمز، آبی و سفید. اگر رنگ مشکی در این ترکیب بیشتر شود ممکن است رنگ تیره تر و خارج از محدوده مد نظرتان شود. برای به دست آوردن یاسی سرد یا گرم می توان نسبت رنگ آبی به قرمز یا قرمز به آبی بیشتر شود تا رنگ را سرد و گرم نمود.

رنگ سبز فیروزه ای: ترکیب رنگ های زرد و آبی

رنگ طوسی: ترکیب رنگ سیاه و سفید

رنگ لیمویی: ترکیب رنگ زرد، سفید و مقدار کمی آبی

رنگ حنایی: ترکیب رنگ قهوه ای با نارنجی

رنگ سبز لجنی: ترکیب رنگ سبز با مقدار کمی رنگ مشکی

رنگ سرمه ای: ترکیب رنگ آبی و مقدار خیلی کم مشکی

رنگ کرم: از دسته رنگ های روشن است. با پایه سفید و ترکیب با رنگ های زرد، قرمز، آبی ساخته می شود. دقت کنید رنگ سفید غلبه دارد. جالب است بدانید رنگ کرم شامل رنگ های گرم، سرد و خنثی می باشد.

رنگ خردلی: ترکیب رنگ زرد و نارنجی

رنگ کالباسی: رنگ سفید را در ظرف یا سطلی تمیز ریخته، رنگ زرد و قرمز را به مقدار کم به آن اضافه نمایید. دقت کنید اضافه کردن رنگ ها به یکباره انجام نشود. رنگ ها را کم کم، به رنگ سفید اضافه کنید و هم بزنید، تا رنگ یک دست و با کیفیتی ایجاد شود.

رنگ استخوانی: رنگ سفید را با آب مخلوط نمایید بقدری که رنگ از حالت سفتی خارج شود. یک قطره رنگ مشکی به آن اضافه کنید و اندازه سه تا 4 قطره رنگ گل ماش اضافه نمایید. رنگ ها را به خوبی همزده، تا کاملا در یکدیگر ترکیب شوند. رنگ استخوانی شما آماده است. رنگ استخوانی در سال 2016 از جمله رنگ های سال بود. رنگ سفید عاجی تا سفید مات نام های دیگر رنگ استخوانی است. در کنار رنگ استخوانی می توان از رنگ های طوسی، رنگ آبی کبود روشن، سبز آبی مات روشن و صورتی ملایم و روشن استفاده نمود. از کنار هم قرار گرفتن این رنگ ها می توان فضایی زیبا و جذاب را ایجاد نمود.از رنگ استخوانی می توان در هر اتاقی از ساختمان استفاده کرد و تنها متعلق به اتاق پذیرایی یا نشیمن نمی باشد.

از ویژگی های منحصر به فرد رنگ استخوانی، استفاده از آن در کنار رنگ های انرژیک، ملیح، روشن و رنگ های تیره است. با کمی علمِ روانشناسی رنگ و دانستن طراحی داخلی ساختمان، می توانید اتاق هایی با رنگ هایی دلپذیر و چشمنواز داشته باشید. رنگ استخوانی از دسته رنگ هایی است که در زمان های مختلف طرفداران بی شماری داشته است.

اگر خواهان دکوراسیون لاکچری و جذابی هستید می توان در کنار رنگ استخوانی از رنگ های طلایی، طوسی و نوک مدادی استفاده کنید. برای ایجاد فضایی گرم با رنگ استخوانی، می توان آن را همراه با رنگ زرد خالص نیز استفاده نمود. رنگ زرد باعث ایجاد فضای خلاق و شاد می شود.

رنگ هایی وجود دارند که ممکن است کمتر نام آن ها به گوشتان خورده باشد. در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

رنگ های خاص

رنگ های خاص

رنگ آبی لاجوردی

رنگ آبی لاجوردی را آبی پر رنگ نیز می گویند. اما لاجوردی رنگ آبی است که، از ترکیب کبالت و اکسیدهای آلومنیوم تشکیل می شود. این نوع رنگ آبی مقدار خیلی کم از رنگدانه های بنفش نیز در خود دارد. از جمله ویژگی های مثبت این رنگ درخشندگی و برق آن است.

 

رنگ کردوبایی

رنگ قرمز مایل به قهوه ای را رنگ کردوبایی گوییم. رنگی که متعلق به طیف زرشکی می باشد. در صنعت چرم سازی از آن بسیار استفاده می شود.

 

رنگ سی یِنا

به رنگ آجر تیره که تم قرمزِ فراوان دارد. به نوعی می توان گفت رنگ قهوه ای مایل به قرمز است. سی یِنا نام شهری در ایتالیا است. به علت وجود خاک قرمز در این شهر آن را سی ینا نامیده اند.

 

رنگ فولوِس

رنگ فولوِس از ترکیب رنگ های زرد و قهوه ای به وجود می آید. استفاده از این رنگ در نقاشی ساختمان، حس آرامش و محیطی چوبی را در نظر می آورد.

 

رنگ مالاکیت

نوعی رنگ سبز مانند رنگ زمرد است. با این تفاوت که زمرد رنگدانه های توسی ندارد. در واقع مالاکیت نوعی عنصری معدنی است که با آن می توان مس ساخت.

 

کاتالوگ ترکیب رنگ چیست؟

دستور کار ساخت رنگ های ترکیبی با تخصص و مهارت لازم انجام می شود. میزان ترکیب هر رنگ را نقاشان حرفه ای بخوبی می دانند. کاتالوگ های ترکیب رنگ وجود دارند، که میزان ترکیب رنگ ها برای تشکیل رنگ جدید را ارئه می نمایند. گاهی می توان به عنوان نقاش حرفه ای ساختمان، کاتالوگ ترکیب رنگ مخصوص به خود را داشته باشید. می توانید رنگ هایی که طی سال ها تجربه با ترکیب رنگ های متفاوت ایجاد کرده اید را گرداوری نمایید و در صورت لزوم در اختیار دیگران قرار دهید. ترکیب رنگ ها را نمی توان از روی سلیقه انجام داد. در صورتی این امر امکان پذیر است که قبلا از ترکیب نوع رنگ و میزان آن ها نتیجه مطلوب گرفته باشید.

 

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها

یک نقاش حرفه ای ساختمان کاربرد رنگ ها را به خوبی می داند و می تواند رنگ مناسب برای هر فضا را متناسب با روحیات افراد و اتاق ها تخصیص دهد. جالب است حسی که رنگ ها به افراد منتقل می کند در سراسر دنیا یکسان است، بجز موارد خاص که در بعضی ملل و جوامع رنگ هایی را منفور و یا محبوب می پندارند.

 

رنگ آبی

رنگ آبی حس آرامش، صلح و خنکی را انتقال می دهد. در عین حال رنگ آبی می تواند مأیوس کننده نیز باشد. اتاق هایی که با رنگ آبی نقاشی می شوند، کارکرد مغز و عملکرد افراد را افزایش می دهد. در سالن های ورزشی و استخر ها نیز از رنگ آبی زیاد استفاده می شود. این رنگ باعث ایجاد عملکرد خوب و در مقابل ورزشکاران باعث می شود، وزنه های سنگین تر را بلند کنند. اگر دچار چاقی و پر خوری هستید، سعی کنید از رنگ آبی در چیدمان میز و یا سفره استفاده نمایید. اتاق نهار خوری و یا آشپزخانه آبی رنگ می تواند از پرخوری جلوگیری نماید و گاهی باعث بی اشتهایی و یا کم اشتهایی شود.

 

رنگ سفید

رنگ سفید حس معصومیت، پاکی و آرامش را به همراه دارند. در فصل های گرم می توان لباس های سفید را استفاده نمود. رنگ سفید جذب نور کمتری دارد و در مقابل انعکاس بیشتر. همچنین می توان از رنگ سفید در اتاق های تاریک، کم نور و بزرگ استفاده کرد. رنگ سفید علاوه بر اینکه فضا را بزرگتر نشان می دهد، باعث می شود نور و روشنایی انعکاسی دو چندان داشته باشد. اصولا اتاق های مدیتیشن، یوگا و مراقبه با رنگ سفید نقاشی می شوند. چرا که آرامش و پاکی را به خوبی به افراد حاضر در محیط منتقل می نماید و انرژی لازم از آن گرفته می شود.

 

رنگ سبز

رنگ سبز سمبل طبیعت، آرامش و نشاط است. اگر دقت کرده باشید اتاق های عمل و لباس جراحان بیمارستان به رنگ سبز است. زیرا رنگ سبز اطمینان و اعتماد کامل را در فرد نسبت به محیط ایجاد می نماید. از طرفی رنگ سبز بازه دید چشم را افزایش می دهد. آقایان در صورت تمایل به استفاده از رنگ سبز، می توانند از رنگ های سبز تیره استفاده نمایند.

 

رنگ قرمز

شور، هیجان و انرژی از جمله ویژگی های روانشناسی رنگ قرمز است. کسانیکه دچار سردی در رابطه زناشویی هستند بهتر است اتاق خوابی به رنگ قرمز داشته باشند و یا دکوراسیونی به رنگ قرمز ایجاد نمایند. طبع سرد با ایجاد فضایی گرم می تواند متعادل گردد و حتی مسیر زندگی را به نقطه امن برساند. از استفاده رنگ قرمز در اتاق خواب کودک بهتر است چشم پوشی نمایید. کودکان به طور معمول دچار بازیگوشی، شیطنت و گاهی بیش فعالی هستند. استفاده از رنگ قرمز در اتاق کودک باعث تشدید و تحریک این احساسات شده و خواب کودک را نیز مختل خواهد کرد.

 

رنگ نارنجی

از جمله رنگ های انرژیک، اشتها آور و هیجانی است. افرادی که رنگ نارنجی رنگ مورد علاقه شان است، افرادی پر شور و حرارت، پر حرف و اغلب ورزشکار هستند. اگر کم اشتها هستید و همواره میلی به غذا خوردن ندارید، سعی کنید آشپز خانه و اتاق نهار خوری را، با رنگ نارنجی تزئین و نقاشی نمایید. چرا که اشتها آور بوده و غذا را از آنچه که هست خوشمزه تر و لذیذ تر به نظر می آورد. رستورانها، فست فودها و ویتامین سرا ها از این رنگ در دکوراسیون محیط بسیار استفاده می نمایند.

 

رنگ زرد

رنگ زرد سوخت و ساز بدن را بالا برده و تمرکز را افزایش می دهد. به هیچ وجه اتاق کودکان را به رنگ زرد نقاشی نکنید زیرا باعث ایجاد عصبانیت در کودک می شود و برای بزرگسالان ممکن است بیسار مقهور باشد. دفاتر مشاوره و وکالت محیط های مناسبی برای استفاده از این رنگ است.

 

رنگ مشکی

رنگ قدرت، سلطه و حمایت است. افرادی که درشت اندام هستند و یا چاق هستند از رنگ های تیره مانند مشکی در لباس های خود استفاده نمایند. در نقاشی ساختمان از رنگ مشکی بیشتر برای طراحی و ایجاد نقش استفاده می شود. استفاده از رنگ مشکی در نقاشی ساختمان، هیچگاه به صورت یک دست و یکنواخت نیست. همیشه در کنار رنگ مشکی رنگ های دیگری نیز قرار دارند تا به آن جلوه بیشتری دهد و لوکس تر جلوه نماید.

 

سخن آخر نقاشی ساختمان تک

در نظر داشته باشید رنگ های ترکیبی که در بالا به آن ها اشاره کردیم باید با دستور نقاشان ماهر و حرفه ای انجام شود. شما بعنوان یک فرد آماتور و یا تازه کار نمی توانید میزان و نسبت ترکیب رنگ ها را مشخص نمایید. اینکار باعث ضایع شدن رنگ های اصلی است. ما در نقاشی ساختمان تک با ارائه مشاوره و خدمات رنگ ساختمان، در این راستا همراهتان هستیم. صفر تا صد زیبایی ساختمان خود را از ما بخواهید. شرکت نقاشی ساختمان تک ، خدمات نقاشی داخلی و خارجی ساختمان را با مناسب ترین قیمت به شهروندان تهران در محیط های اداری، تجاری و مسکونی ارائه می نماید.

 

نویسنده: آمنه ظریفی

گروه تولید محتوای طراحی سایت باران

کلمات کلیدی

شما اینجا هستید: خانه مقالات آموزش ترکیب رنگ برای نقاشی ساختمان