house painting web

header2

رنگ نقاشی و رنگ نما ساختمان چیست و روانشناسی رنگ ها در نگاه اول همراه با توضیحاتی در خصوص پتینه و رنگ جوتن

رنگ نقاشی و رنگ نما ساختمان چیست و روانشناسی رنگ ها در نگاه اول همراه با توضیحاتی در خصوص پتینه و رنگ جوتن

در طی این مقاله نگاهی خواهیم انداخت بر مفهوم رنگ در نقاشی ساختمان و روانشناسی و مفهوم آن همچنین توضیح مختصری را نیز در خصوص پتینه خواهیم داد.

 رنگ نقاشی و رنگ نما ساختمان چیست و روانشناسی رنگ ها در نگاه اول همراه با توضیحاتی در خصوص پتینه و رنگ جوتن

 

 

رنگ چیست؟

در سال 1666، اسحاق نیوتن، دانشمند نامدار انگلیسی، کشف کرد که چنانچه نور خالص سفید از یک منشور عبور داده شود، به رنگ‌های قابل رؤیت تجزیه می‌شود. نیوتن همچنین کشف کرد که هر رنگ از یک طول موج منحصر به فرد تشکیل شده و قابل تجزیه به رنگ‌های دیگر نیست.
آزمایش‌های بعدی نشان داد که با ترکیب نورها می‌توان رنگ‌های مختلف را ایجاد کرد. برای مثال، نور قرمز در ترکیب با نور زرد، رنگ نارنجی را به وجود می‌آورد. رنگی که بر اثر ترکیب دو رنگ دیگر به وجود آید را ترکیبی می‌گویند. بعضی از رنگ‌ها، مثل زرد و ارغوانی، در صورت ترکیب شدن، همدیگر را خنثی می‌کنند و نور سفید می‌سازند. این رنگ‌ها را نیز رنگ‌های مکمّل می‌نامند.
تاثیرات رنگ‌ها در نقاشی ساختمان از نظر روانشناسی

با وجودی که اثر رنگ‌ها در نقاشی ساختمان تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف فرق می‌کند امّا برخی از تاثیرات رنگ‌ها در نقاشی ساختمان دارای معنی یگانه‌ای در سراسر جهان هستند.
رنگ‌هایی که در طیف رنگ‌های نقاشی ساختمان در ناحیه قرمز قرار دارند به عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند که این دامنه‌اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است.

رنگ‌هایی که در ناحیه آبی طیف نقاشی ساختمان قرار دارند، رنگ‌های سرد نامیده می‌شوند و شامل آبی، ارغوانی و سبز هستند. این رنگ‌ها در نقاشی ساختمان معمولاً آرامش بخشند امّا گاهی نیز ممکن است احساس غمگینی و بی‌تفاوتی را به ذهن آورند.


روانشناسی رنگ‌ها در نقاشی ساختمان به عنوان روش درمان

در برخی از فرهنگ‌های قدیمی، از جمله مصری‌ها و چینی‌ها، از رنگ‌ها در نقاشی ساختمان برای درمان استفاده می‌شده است. این کار که گاهی به آن نور درمانی یا رنگ شناسی نقاشی ساختمان نیز گفته می‌شود هنوز هم به عنوان روش درمان جایگزین مورد استفاده قرار می‌گیرد.


در این روش:

از رنگ قرمز برای تحریک بدن و ذهن و افزایش تمرکز استفاده می‌شود.

از رنگ زرد برای تحریک اعصاب استفاده می‌شود.

از رنگ نارنجی برای بالا بردن سطح انرژی استفاده می‌شود.

از رنگ آبی برای کاهش درد و تسکین بیمار استفاده می‌شود.

از رنگ نیلی برای تسکین ناراحتی‌های پوستی استفاده می‌شود.

اغلب روان‌شناسان به رنگ درمانی نقاشی ساختمان به دیده شک و تردید می‌نگرند و می‌گویند که درباره تاثیرات احتمالی رنگ‌ها در نقاشی ساختمان و پتینه کاری اغراق شده و رنگ‌ها در فرهنگ‌های مختلف، معانی متفاوتی دارند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که در بسیاری از موارد، تاثیرات رنگ‌ها در تغییر حالت افراد، تاثیراتی زودگذر و موقتی بوده است. برای مثال، قراردادن افراد در اتاق آبی ممکن است در ابتدا احساس آرامش در آن‌ها به وجود آورد امّا این اثر پس از آن که آن‌ها آرامششان را بازیافتند، به تدریج کاهش خواهد یافت.

رنگ نمای ساختمان و نقاشی نما چیست؟

به جرات می‌توان گفت که رنگ آمیزی نما یکی از مهم‌ترین اصول در گذاشتن یک تصویر درست از نمای یک شهر بوده مخصوصا که در انتخاب آن بتوانیم به نکاتی همچون هماهنگی آن با نماهای اطراف دقت کنیم زیرا نماهای ساختمان در حالت کلی تاثیر به سزایی بر محیط کلی یک شهر و ذهن یک شهروند، گردشگر، مسافر و... می‌گذارد.
از جهتی دیگر طبق تحقیقات رنگ نما و نقاشی نما یک ساختمان می‌تواند تاثیر به سزایی بر روحیه ساکنان همان آپارتمان یا ساختمان نیز بگذارد. طبق تحقیقات انجام شده اکثر افرادی که از زندگی خود در یک ساختمان یا آپارتمان راضی هستند در بیشتر اوقات اکثرا در خصوص نمای ساختمانشان صحبت می‌کنند و در طرف مقابل اکثر افرادی که از زندگی قبلی خود در یک آپارتمان راضی نبوده بخش عمد‌های از این دلیل را نمای ساختمان خود دانسته ‌اند. پس با توجه به مسئله ذکر شده بهتر است پیش از هر چیزی به نمای ساختمان‌ یا آپارتمانمان اهمیت ویژه‌ای بدهیم.
به طور خلاصه اگر بخواهیم توضیحی در خصوص رنگ نما بدهیم باید گفت که رنگ نما، رنگی ضد آب که بیشتر بر پایه اکریلیک بوده که با افزوده شده و ترکیب با افزودنی‌های سیلیکونی ساختار و شکلی مناسبی برای استفاده در نما پیدا می‌کند. از جهتی دیگر رنگ‌ نما به عنوان آخرین لایه تزئینی نمای ساختمان در کنار جنبه ظاهری، عایقی مناسبی برای جلوگیری از خروج حرارت از طریق دیوار و محافظت از آن در مقابل رطوبت است. همچنین رنگ نما به سطوح اجازه تنفس داده و به راحتی نیز بر روی رنگ‌های قدیمی استفاده شده در نما قابل اجرا است.

رنگ نقاشی و رنگ نما ساختمان چیست و روانشناسی رنگ ها در نگاه اول همراه با توضیحاتی در خصوص پتینه و رنگ جوتن از جهتی دیگر شاهد رنگ های نمای عایق رطوبت هستیم این نوع خاص از رنگ‌های نما برای محافظت، مقاومت و پایداری کامل از نما در مقابل باران های مداوم و رطوبت هوا تهیه شده است و بسیار مناسب محیط‌ های با شرایط جوی مرطوب همچون شمال کشورمان است. طبق تحقیقات اگر به شکل صحیحی از این رنگ در نمای شما استفاده شود، نمای ساختمان و آپارتمان شما حداقل تا 10 تا 15 سال در برابر عوامل جوی گوناگونی همچون باران مقاوم و عایق است.
نکته‌ای که باید دقت داشته باشید این است که رنگ نمای ساختمان باید به شکلی اصول ی، دقیق و در عین حال صحیح اجرا شود و از جهتی همان طور که از نام رنگ نمای ساختمان نمایان است این رنگ ها کاملا مختص به نما و نقاشی نما هستند پس در استفاده از آن‌ها دقت داشته باشید.
متاسفانه در کشور ما ایران در اکثر نقاط به دلیل این که رنگ آمیزی نمای ساختمان ها توسط افراد مبتدی و به شکل غیر اصولی انجام می‌شود در اکثر اوقات نگاه کردن به نمای یک ساختمان بلند باعث ایجاد یک حس ناخوشایند می‌شود.


روان‌شناسی رنگ‌های مختلف در نقاشی ساختمان

1- روانشناسی رنگ سیاه

سیاه تمام نورها در طیف رنگ‌ها را جذب می‌کند.
سیاه معمولاً به عنوان نماد ترس یا شیطان مورد استفاده قرار می‌گیرد امّا به عنوان نشانگر قدرت نیز شناخته می‌شود. از رنگ سیاه برای نشان دادن شخصیت‌های خطرناک مثل دراکولا و یا جادوگران استفاده می‌شود.
رنگ سیاه در بسیاری از فرهنگ‌ها برای مراسم سوگواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رنگ همچنین نشانگر غمگینی، جذابیت جنسی و رسمی بودن است.

در مصر قدیم، رنگ سیاه نشانگر زندگی و تولّد دوباره بود.

رنگ سیاه معمولاً به دلیل لاغر نشان دادن در نمایش‌های مد مورد استفاده قرار می‌گیرد.


2- روانشناسی رنگ سفید

رنگ سفید، نماد معصومیت و پاکی است.

رنگ سفید می‌تواند در انسان احساس فضای بیشتر به وجود آورد.

رنگ سفید معمولاً نشانگر سرما، پاکیزگی و آرامش است. اتاقی که کاملاً به رنگ سفید نقاشی شده باشد ممکن است جادار و بزرگ به نظر آید امَا خالی و سرد است. بیمارستان‌ها و کادر پزشکی از رنگ سفید برای ایجاد حس پاکیزگی استفاده می‌کنند.


3- روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز، رنگ گرمی است که برانگیزاننده هیجانات قوی است.

رنگ قرمز، نشانگر عشق، حرارت و صمیمیت است.

رنگ قرمز، به وجود آورنده احساس شور و هیجان است.

رنگ قرمز، تحریک کننده احساس خشم و عصبانیت است.


4- روانشناسی رنگ آبی

آبی، رنگ مورد علاقه بسیاری از مردم و محبوبترین رنگ در بین مردان است.

رنگ آبی، احساس آرامش را به ذهن می‌آورد و معمولاً نشانگر صلح، امنیت و نظم است.

رنگ آبی، می‌تواند احساس غم، درون‌گرایی یا گوشه‌گیری را در بعضی افراد به وجود آورد.

رنگ آبی معمولاً برای دکور دفاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا تحقیقات نشان داده است که افراد در اتاق‌های آبی کارآیی بیشتری دارند.

رنگ آبی با وجودی که از محبوبترین رنگ‌هاست امّا یکی از رنگ‌هایی است که کمترین اشتها را بر می‌انگیزد. در برخی از برنامه‌های کاهش وزن توصیه می‌شود که غذای خود را در بشقاب‌های آبی بکشید. رنگ آبی به ندرت به صورت طبیعی درخوراکی‌ها وجود دارد. همچنین رنگ آبی غذا معمولاً به عنوان نشانه فاسد بودن و یا سمّی بودن آن در نظر گرفته می‌شود.
رنگ آبی می‌تواند باعث کاهش ضربان قلب و حرارت بدن گردد.


5- روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز، رنگ سردی است که نماد طبیعت است.

رنگ سبز، نشانگر آرامش، خوشبختی، سلامتی و حسادت است.

پژوهشگران دریافته‌اند که رنگ سبز می‌تواند باعث افزایش قابلیت خواندن گردد. برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان با قراردادن یک برگه شفاف سبز رنگ بر روی صفحه کتاب، می‌توانند مطالب را با سرعت بیشتری از حدّ معمول بخوانند و درک کنند.

رنگ سبز، از دیر باز نماد باروری بوده و در قرن پانزدهم برای لباس عروسی به کار می‌رفته است.

از رنگ سبز در دکوراسیون به دلیل اثر آرام بخشی آن استفاده می‌شود.

رنگ سبز باعث کاهش استرس می‌شود. کسانی که در فضای کاری سبز رنگ کار می‌کنند، کمتر دچار دردهای دستگاه گوارش می‌شوند.


6- روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد، رنگی گرم وشاد است.

رنگ زرد به دلیل مقدار زیاد نوری که منعکس می‌کند، بیشتر از بقیه رنگ‌ها چشم را خسته می‌کند. استفاده از رنگ زرد برای پس زمینه کاغذ یا نمایشگر کامپیوتر می‌تواند باعث چشم درد یا در حالت‌های خاص از دست دادن بینایی گردد.

رنگ زرد می‌تواند احساس رنجیدگی و خشم را به وجود آورد. با وجودی که رنگ زرد به عنوان یک رنگ شاد شناخته می‌شود اما بیشتر مردم در اتاق‌های زرد رنگ، هیجانشان را از دست می‌دهند و بچه ها نیز در اتاق‌های زرد رنگ بیشتر گریه می‌کنند.

رنگ زرد باعث افزایش سوخت و ساز بدن انسان می‌گردد.

چون رنگ زرد، از بقیه رنگ‌ها زودتر دیده می‌شود، بیشتر از بقیه برای جلب توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد.


7- روانشناسی رنگ ارغوانی

رنگ ارغوانی نماد وفاداری و ثروت است.

رنگ ارغوانی نشانگر عقل و معنویت است.

رنگ ارغوانی خیلی کم در طبیعت وجود دارد و به همین دلیل ممکن است به عنوان نشانه مصنوعی یا غیر عادی بودن در نظر گرفته شود.


8- روانشناسی رنگ قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای، رنگی طبیعی است که برانگیزاننده حس قدرت و اطمینان‌پذیری است.

رنگ قهوه‌ای همچنین می‌تواند حس غم و انزوا را به وجود آورد.

رنگ قهوه‌ای، حس گرما ، محبت، آسایش و امنیت را به ذهن می‌آورد.

رنگ قهوه‌ای معمولاً بیانگر طبیعی بودن، زمینی بودن و متفاوت بودن است اما گاهی می‌تواند نشانگر پیچییدگی نیز باشد.


9- روانشناسی رنگ نارنجی

رنگ نارنجی، ترکیب زرد و قرمز است و به عنوان یک رنگ انرژی‌زا در نظر گرفته می‌شود.

رنگ نارنجی، احساس هیجان، گرما و شور و شوق را به ذهن می‌آورد.

رنگ نارنجی، معمولاً برای جلب توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد.


10- روانشناسی رنگ صورتی

رنگ صورتی، در واقع همان رنگ قرمز کم رنگ است و معمولاً نشانگر عشق است.

رنگ صورتی اثر آرام‌بخشی دارد. در ورزشگاه‌ها معمولاً رختکن تیم حریف را به رنگ صورتی نقاشی می‌کنند تا بازیکنان آن‌ها کم انرژی و منفعل شوند.

با وجودی که اثر آرام بخشی رنگ صورتی مشخص شده است ولی پژوهشگران دریافته‌اند که این اثر تنها در خلال مواجهه اولیه به وجود می‌آید. مثلاً هنگامی که از این رنگ در زندان‌ها استفاده شد، زندانیان پس از عادت کردن به آن، حتی نا آرامتر از قبل شدند.

 رنگ نقاشی و رنگ نما ساختمان چیست و روانشناسی رنگ ها در نگاه اول همراه با توضیحاتی در خصوص پتینه و رنگ جوتن

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها یکی از پیچیده ترین مسائل موجود در این حوزه می‌باشد. زیرا شما می‌توانید به نگاهی به رنگ های استفاده شده در زندگی یک شخص متوجه جنبه های گوناگونی از شخصیت مورد نظر خود شوید حالا ما در ادامه نگاهی دقیق به این مسئله خواهیم داشت.

برخی از روانشناسان عقيده دارند رنگی که برگزيده و دلخواه کسی است ميتواند گويای خصوصيات اخلاقی و روانشناسی او باشد. نوشتار زير چکيده ای است که بر اساس اين نظريه و پس از سالهای پژوهش نگاشته شده:


 قرمز: خوش قلب اما خودپرست

اين رنگ مظهر شدت و زياده روی است که گاهی در جهت مخالف آن است. قرمز رنگ عشق و تنفر و فداكاری و خشونت و خون و آتش. كسی كه به اين رنگ علاقه دارد هرگز نمي تواند در زندگی بی تفاوت باشد.اين گونه اشخاص تند و سركش و در عين حال فعال و شجاع و کمی عجول هستند. احتمال شكست به خصوص در عشق برای آنها فراوان است.قضاوتهاي عجولانه و ناگهاني در مورد ديگران اغلب سبب از بين رفتن دوستي هايشان مي شود، با آن كه در عشق كاملاً فداكارند اما اگر روزی حوادث بر وفق مراد نباشد بدون تفكر و جويا شدن علت مي جنگند.دو عيب بزرگ خودپرستی و عدم كنترل، در نفس آنهاست و دو صفت ممتازشان خوش قلبی و حس بزرگ طلبی است. به طور كلی دوستداران رنگ قرمز دارای خصوصيات متضادی هستند.


صورتی: مورد علاقه ديگران

رنگ صورتي درواقع همان قرمز است كه كمرنگ شده باشد. اگر به اين رنگ علاقه داريد تمام صفات رنگ قرمز را كمی ملايمتر دارا می باشيد، با گذشت هستيد و در عشق، تندی نشان نمی دهيد.ديگران را خوب درك مي كنيد و با اطرافيان خود با ملايمت و لطف رفتار می كنيد و به دليل نشاط و شادابي تان مورد علاقه اطرافيان خود هستيد. آنهايي كه به اين رنگ علاقه دارند اغلب شكستها، خشونتها و دشواري های زندگی را تحمل كرده اند و با مشكلات فراوان مواجه شده اند.


آبی: نظم، پشتكار، تنهايی

رنگ آبی از رنگهايی است كه طرفداران زيادی دارد. اگر به اين رنگ علاقه داريد، كاملاً می توانيد هوس و احساسات و هيجانات خود را كنتر ل كنيد.ظاهر آرام شما ديگران را وادار مي كند كه به شما احترام بگذارند و دوست داريد پيوسته مورد احترام و ستايش ديگران قرار بگيريد.در خريد و پوشش لباس قناعت می كنيد و به علت شرم و حيا و گاه غروری كه داريد ميل داريد اغلب تنها باشيد. حماقت و عدم فهم ديگران شما را كسل می كند و كسانی كه از نظر هوش و فهم بر شما برتری دارند شما را ناراحت می كنند.كارهای خود را از روي نظم و ترتيب و بر پايه قواعد معينی انجام مي دهيد. يكی از صفات مشخص شما پشتكار شماست.


ارغوانی: رنگ عارفها و روانگران

رنگ اسرارآميز و باشکوهی است. دوستداران اين رنگ پيوسته مجذوب زيبايی ها و ظرافتها مي شوند و مغرور و اجتماعی هستند. معاشرت با اين دسته لذتبخش است که امور معنوی بيشتر می پردازند. ارغوانی رنگ مورد پسند عرفا نيز هست!


 قهوه ای: قابل اعتماد

اگر رنگ قهوه اي را دوست داريد كاملاً می توان روی شما حساب باز كرد. باثبات و مقدس، شاعرپيشه وكمی فيلسوف مآب هستيد.به ندرت تغيير عقيده مي دهيد و با آن كه كمتر تصميم می گيريد اما هر بار كه تصميمی بگيريد آن را به مورد عمل می گذاريد.شما كاملاً در نگهداري پول و اسرار ديگران قابل اعتماد هستيد. ميل داريد پيوسته در عالم خودتان باشيد و گاهی اوقات با اطرافيان خود رفتار خشونت آميزی در پيش می گيريد. در عشق هرگز بدبين و تند نيستيد.


خاكستری: احساس بی نيازی

اين رنگ مظهر چشم پوشي از خوشی های دنياست. كسانی كه به اين رنگ علاقه دارند اغلب در زندگي احساس رضايت می كنند، خاكستری رنگ عقلا است و جوانانی كه به اين رنگ اظهار علاقه می كنند درواقع خود را هم شأن و هم طراز اشخاص کهنسال ميدانند و در زندگي احساس بی نيازی می كنند.در عشق بر افراد مسن تر از خود تمايل دارند و اغلب كسانی كه از نظر فكر و ايده به آنها برتری دارند خيلی آسان طرف توجهشان قرار خواهند گرفت.
پرتقالی: صداقت آری، هوسبازی هرگز

رنگی است تركيبی و آنهايی كه اين رنگ را رنگ دلخواه خود می دانند متكی به نفس نيستند. اجتماعی و خوش خلقند و با مردم خوب رفتار می كنند.نفوذ در اين گونه افراد مشكل است كسی كه آنها را دوست بدارد می تواند با او به آسانی ازدواج كند. هوسباز نيستند و اگر با كسی دوستی كنند صداقت و فداكاری دارند. اگر افراد اين دسته با كسی كه خصوصيات اخلاقی خودشان را داشته باشد ازدواج كنند سعادتمند می شوند.


سبز: كنجكاوی

رنگ سبز طبيعت وتازگی است. اگر به اين رنگ علاقه داريد زندگي با شما آسان است. نقطه اشتراك فراوانی با افراد علاقه مند به رنگ پرتقالی داريد روابط شما با ديگران بر پايه ی اصول و قرارداد است.دوست نداريد كه در زندگيتان حوادثی به وقوع پيوندد اما كنجكاوانه به ماجراهای زندگی ديگران توجه داريد.
فيروزه ای: اسرارآميز و پند ناپذير

دوستداران اين رنگ اسرارآميزند و احساساتی و كارهای شخصی خود را به خوبی اداره می كنند. پشتكار دارند و باثباتند و به نصايح ديگران در مورد كارهای خود كمتر توجه دارند.

فيروزه ای معمولا رنگ مورد علاقه ی خانمها است.


سياه: خوش ذوقی و ظرافت طبع

اين رنگ برخلاف عقيده ی همگان رنگ نوميدی و عزا نيست بلكه نشانه خوش ذوقی و ظرافت طبع است. اگر از دوستداران اين رنگ هستيد مسلماً به شخصيت اطرافيان خود احترام می گذاريد و برای آن كه ديگران را با ارزش و برجسته نشان دهيد از هيچگونه كمكی به آنها دريغ نمی كنيد و هرگز خود را به ديگران تحميل نمي نماييد همچنين عقايد و نظريات ديگران را به آسانی مي پذيريد.

يک نکته ی رنگی : توجه و علاقه شما به رنگها در طی زمان تغيير می كند به دليل آن كه خصوصيات اخلاقيتان نيز در ساليان دراز تغيير خواهد كرد. اما اگر در مورد رنگی ناگهان عقيده خود را عوض كنيد به علت ضعف شما و يا به علت نيازتان به تغيير محيط است.

در مجموع این حسی ست که با سنجش بر جمعیت معیار در غالب افراد مورد آزمایش ایجادمی شود ولی باید قبول کرد که 100%نیست پس نمی تواند ملاک ارزیابی قوی برای شخصیت افراد باشد.

پتینه در معنای لغوی به معنای کهنه کردن (پتینه کهنه کردن) ولی در عمل به معنای دادن روح و رنگ بخشیدن به اجسام، سطوح و هر چیز رنگ پذیر دیگری است. از جهتی دیگر هنر پتینه کاری به علت علاقه والای ایرانیان به هنرهای سنتی و کلاسیک (پتینه کلاسیک) می‌تواند جواب‌گوی نیازهای زیبایی شناسی آن‌های باشد به خصوص با توجه به این موضوع که روز به روز جامعه در حال قدم گذاشتن در مسیر مدرن شدن (پتینه مدرن) است. با توجه به نوین بودن هنر پتینه کاری مخصوصا در مسائل و کارهای ساختمانی بخش عمده‌ای از مردم آشنائی چندان زیادی با این هنر نداشته و درک و تجسم آن برایشان راحت نیست.پتینه کاری هنری است که در آن با استفاده از رنگ های مختلف و نیز ابزارهای متفاوت، بافت های بصری زیبا و متنوعی ایجاد می شود.

به قطع می‌توان گفت که پتینه کاری نسبت به رنگ های روغنی و پلاستیک که به شکل گسترده‌ای توسط ایرانیان برای رنگ آمیزی منازل استفاده می‌شود، دلنشین تر است. از جهتی این سبک از نقاشی ساختمان باعث دلنشینی و زیبایی به مراتب بیشتر فضای داخلی ساختمان می‌شود و تاثیر به مراتب بیشتری نیز بر روی روحیه اعضای ساکن در خانه می‌گذارد. از جمله مزایای رنگ آمیزی ساختمان با پتینه می‌توان

  • ترک ها و موج های دیوار و سقف ها که در اکثر ساختمان ها از جمله مسکونی و اداری قابل مشاهده است، در پتینه کاری به خوبی پوشانده می شود.
  • پتینه کاری برخلاف رنگ های ساده ای که به شکل عادی در اکثر خانه‌های عادی ایرانیان استفاده می شود (مثلا: رنگ سفید و استخوانی) به مراتب دیرتر کثیف می شود و چرک کمتری به خود گرفته و نشان می دهد.
  • در نقاشی با پتینه، دیوارها و سطوح پتینه شده به صورت کامل قابل شستشو با آب است.
  • عمر و پایداری آن تا مدتی است که قصد داشته باشید محل مد نظر خود را دوباره تغییر رنگ دهید. این موضوع به آن معناست که پتینه کاری عمر، پایداری و دوام کاملا بالایی دارد.
  • در صورت ضربه خوردن و آسیب دیدن بخشی از دیوار و سطح پتینه شده، محل آسیب دیده به آسودگی، راحتی و در سریع ترین زمان قابل لکه گیری و ترمیم است.

 را نام برد.
پتینه کار کیست ؟
هر انسان خلاق و هنرمندی می تواند یک پتینه کار محسوب شود پتینه کاری هنر خلاقیت است هنری که با تغییر دادن رنگ و شکل اجسام به مخاطب و مشاهده کننده اثر حس قدیمی و سنتی بودن را انتقال دهد.

رنگ جوتن چیست و چه کاربردی در نقاشی نما ساختمان دارد به همراه مزایا

کمپانی جوتن که در خاک نروز قرار دارد و همواره یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین برندها  در صنعت رنگ و رزین نقاشی ساختمان بوده است. اما جدای از این موارد یکی از اصلی ترین علل و دلایل محبوبیت برند جوتن در بازار کشورمان به رنگ نماهای جوتن باز میگردد که یکی از پرکاربردترین و محبوبترین نوع رنگ نما در نقاشی نماهای ساختمان های کشورمان محسوب می‌شود.

رنگ جوتن نسبت به نمونه های داخلی قیمت بالاتری دارد ولی در عوض کیفیت به مراتب فراتر از رقبا را تقدیم به مشتریان خود می‌کند و خریداران و درخواست کنندگان با خیال راحت می توانند تا چندین سال بر روی کیفیت این رنگ ها حساب باز کنند تا جایی که حتی جدای از نقاشی ساختمان و نقاشی نمای ساختمان از رنگ های تولیدی این شرکت در رنگ کردن اسکله های نفتی که همواره در شرایط آب و هوایی بدی قرار دارند نیز استفاده می‌شوند.

قیمت رنگ های جوتن به خصوص نمونه های گوناگون آن در نقاشی نما ساختمان  توسط خود این کمپانی نروژی مشخص می شود اما در طرف مقابل قیمت نقاشی نما و نقاشی ساختمان آن در ایران توسط اتحادیه و صنف نقاشان مشخص می ‌شود و شما نیز می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با  آقای فردی تماس برقرار کنید.

رنگ نما جوتن مخصوص شرایط آب و هوایی گوناگونی تولید شده است از جمله رطوبطی شرجی همچون شمال، کیش ودیگر شهرها. رنگهای نما جوتن به چنددسته تقسیم م شوند رنگهای نانو و رنگهای معمولی، رنگهای ساده نما.

در کل ما رنگ نماهای جوتن برای شرایط آب و هوایی زیر استفاده می نمایند:

برای شرایط جوی خشک مثل تهران و شهرهایی مثل تهران شاید کاربرد داشته باشد که باز هم اگر دقت کنید بیشتر نماهایی که در تهران توسط رنگ های بی کیفیت رنگ آمیزی میشوند درنهایت پوسته شده و کیفیت خوبی را دارا نمیباشند اما رنگهای پایه نما جوتن قیمت پتینه  که باتکنولوژی روزدنیا (اروپا) تولید شده اند کیفیتی خارق العاده را در اختیارتان قرار می‌دهند.

برای ساکنان آذربایجان شرقی ودیگر شهرها شمال غربی کشور که اغلب آب و هوای سردی دارند نیز به مانند سایر شرایط آب و هوایی رنگ های نما جوتن را برای نقاشی نما ساختمانتان  توصیه می کنیم.

فیمت نقاشی ساختمان

کلمات کلیدی

شما اینجا هستید: خانه مقالات رنگ نقاشی و رنگ نما ساختمان چیست و روانشناسی رنگ ها در نگاه اول همراه با توضیحاتی در خصوص پتینه و رنگ جوتن