house painting web

رنگ چوب

takpainting23رنگ های شفاف (کیلر و سیلر)
جزء وارنیشها بوده و در دسته لاكهای نیترو سلولوزی قرار دارند. اجزای اساسی رنگها و لاكهای نیتر و سلولزی عبارتند از خود رنگ پایه سلولوزی كه قدرت و سختی به آن می دهد و یك رزین سخت كه معمولاً صمغ استر یا رزین طبیعی است و درصد برق فیلم و مقدار چسبندگی را افزایش داده اما استحكام كششی و دوام خارجی آن را كم می كند. از مواد نرم كننده نیز برای افزایش برق، دوام و كشسانی استفاده می شود.
برای ساخت لاكهای نیتر و سلولزی سه نوع حلال استفاده می شود اول حلالهای فعال مانند استرها و كتونها و دوم حلالهای پنهان مانند الكلها و سوم رقیق كننده ها مانند هیدروكربن های آروماتیك. سلیتر به رنگ كرم می‌باشد و جهت پر كردن منافذ و خلل و فرج چوب قبل از رنگ نهایی استفاده می شود پیش از خشك شدن سیلر قابلیت جذب رنگ نهایی كم شده و باعث استحكام و سختی بیشتر رنگهای نهایی می شود. حدوداً 15 دقیقه تا دو ساعت طول می كشد تا خشك شود و با تینر فوری رقیق می شود و نباید در كنار حرارت مستقیم یا زیر نور مستقیم خورشید استفاده شود چون باعث طبله زدن می شود سیلر را با پیستوله، پارچه بدون پرز، قلم مو، كاردك ولیسه می توان استفاده نمود یا در صورت كوچك بودن كار مورد نظر می توان از روش غوطه وری استفاده نمود سیلر پس از خشك شدن مات می شود از استئارات روی به عنوان ماده مات كننده در سیلر كه خاصیت سنباده خوری دارند استفاده می شود، كیلر فوری نیز همانند سیلر می باشد. ولی پس از خشك شدن براق می شود به عنوان رنگ رویه یا نهایی از آن استفاده می شود. رنگ آن شفاف می باشد و در صورت ماندن بیش از حد رنگ آن به قهوه ای شفاف تمایل پیدا می كند كه از براقیت آن كاسته می شود.
مدت زمان خشك شدن آن 15 دقیقه تا 2 ساعت و با تینر فوری رقیق می شود و قابل استفاده از پیستوله، پارچه بدون پرز، قلم مو و یا به روش غوطه وری می باشد نباید در كنار حرارت مستقیم یا زیر نور خورشید استفاده شود چون باعث طبله شدن می شود. كیلر و سیلر در قوطی های 1 و 4 و 20 لیتر به بازار عرضه می شود.
معرفی انواع رنگ شفاف: سیلر – کیلر –  پلی استر – نیم پلی استر
رنگ های شفاف علاوه بر پوشاندن سطح و حفاظت آن لایه شفافی را بر روی چوب به وجود می آورد بدون آن كه در نقش و موج چوب تغییری ایجاد كند و به دسته های زیر تقسیم می شود:
1- سیلر
مایعی است كرم رنگ و شفاف و برای غیر قابل نفوذ كردن خلل و فرج چوب قبل از رنگ نهایی (كیلر) به كار می رود پس از استعمال سیلر و خشك شدن آن قابلیت جذب رنگ كم می شود و باعث سختی رنگ نهایی می شود. سیلر را به وسیله تینر فوری رقیق نموده و به وسیله پستوله و قلمو بر روی چوب پاچیده می شود.
2- كیلر
رنگی است شفاف كه به عنوان رنگ نهایی، و همراه سیلر مورد مصرف قرار می گیرد حلال این رنگ تینر فوری است. كیلر با استفاده از پیستوله و قلمو بر روی سطح چوب پاچیده می شود. كیلر به دو صورت كیلر مات و كیلر براق وجود دارد .
3- رنگهای پلی استر
پلی استر رنگی است شفاف و بی رنگ. این رنگ در تینرهای فوری بسیار قوی حل می شود. رنگ های پلی استر در مقابل رطوبت، حرارت، الكلها، اسیدها، روغن و چربی، مركب و جوهر تا حدودی مقاوم هستند.
پلی استر خود به دو دسته نیم پلی استر و پلی استر تقسیم می شود:
نیم پلی استر: جز رنگهای نیمه هوا خشك هستند و از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغن های كوتاه، اوره فرمالدئید ) حلال(اتیلن) و سخت كننده (پاراتولوئن) تشكیل یافته است. این رنگها پس از مصرف احتیاج به پولیش ندارند و به دو صورت مات و براق در بازار عرضه می شوند
پلی استر: این رنگها از یك جزء ماده اصلی رنگ و یك جزء هاردنر (سخت كننده) تشكیل شده اند و ماده رقیق كننده ای ندارد و به علت اینكه در اثر رقیق نشدن تبخیر نمی شود، لذا ضخامت لاك به همان ضخامت اصلی روی كار باقی می ماند، این دسته از لاكها فوق العاده شفاف هستند. در مورد چوبهایی كه شیرابه دارند، نمی توان پلی استر را به خوبی به كار برد، زیرا این چوبها به سادگی خشك نمی شوند و به خوبی لاك را نمی پذیرند.
4- روغن جلا
رنگی است قهوه ای روشن تا متمایل به قرمز كه به عنوان رنگ نهایی مورد مصرف قرار می گیرد. این رنگ به تنهایی یا همراه با سیلر و كیلر یا لاك و الكل به عنوان براق كننده مورد استفاده قرار می گیرد. روغن جلا در مقابل آب و حرارت زیاد و رطوبت مقاوم نیست.

 

 

فیمت نقاشی ساختمان

کلمات کلیدی

شما اینجا هستید: خانه خدمات و محصولات رنگ چوب